Laptop biurowy lub do nauki – na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić?

Laptop biurowy lub do nauki – na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić?

Kupno laptopa to trudne zadanie, ponieważ oferta na rynku jest bardzo szeroka i znajdziemy komputery zarówno za 1000 zł jak i za 6-7 tysięcy i droższe. Co więc kupić, by nie przepłacić, ale jednocześnie być zadowolonym z kupna? Na jakie parametry zwrócić uwagę i co wiedzieć, by nie stać się ofiarą sprzedawcy skupionego tylko na własnej premii?

Najważniejsze parametry laptopa biurowego i do nauki

Przy kupnie laptopa powinniśmy skupić się na 3-4 najważniejszych rzeczach. Na pierwszym miejscu na pewno jest procesor, ponieważ jest to serce komputera i odpowiada za płynność i stabilność jego działania. Drugą sprawą jest ilość pamięci RAM, trzecią dysk a czwartą oprogramowanie. Wiedząc wszystko na temat tych 4 rzeczy, możemy śmiało iść na zakupy.

Ważną sprawą jest również karta graficzna. To właśnie przez nią wiele komputerów przekracza ceny 5-6 tysięcy złotych. Do czego ona jest? Odpowiedź jest prosta – do podstawowej pracy biurowej i nauki nie przyda się wcale i wystarczy zwykła zintegrowana karta graficzna. Profesjonalne karty graficzne służą do obsługi wymagających gier, ewentualnie architektom i innym pracownikom obsługującym profesjonalne programy graficzne 3D.

Procesor

Najważniejszy parametr każdego laptopa, który odpowiada za płynność działania. W połączeniu z nowym systemem operacyjnym (windows 10 lub 11) zbyt słabej jakości procesor może powodować powolne działanie komputera, jego zawieszanie się i problemy z działaniem. Takie minimum jakiego powinniśmy szukać w sklepach to procesory Intel Core I3 lub AMD Ryzen 3, wszystkie serie słabsze (Intel Pentium, Intel Gold, Intel Atom oraz AMD Athlon i niższe) dobrze działały na systemach Windows XP, teraz raczej nie zapewnią odpowiedniej jakości pracy i służą jedynie niewymagającym osobom do przejrzenia poczty czy napisania jednego dokumentu. 

Intel Core I3 oraz Ryzen 3 zapewniają możliwość spokojnego działania, pisania dokumentów, obejrzenia filmów, surfowania po internecie czy nauki zdalnej przy komunikatorach internetowych. Wyższe serie procesorów I5 oraz Ryzen 5 to już bardzo wysoka półka gwarantująca wysokie osiągi, dużo szybsze wczytywanie się stron i programów oraz jeszcze większą stabilność pracy. Procesory Intel Core I7 oraz Ryzen 7 są już raczej przeznaczone dla profesjonalistów i mają nadwyżkę mocy dla zwykłych użytkowników, którzy komputera używają tylko do pracy i nauki. Raczej takie osoby nie odczują dużych różnic pomiędzy 5 a 7 serią procesorów. 

Drugą kluczową informacją na temat procesorów jest ich generacja. O ile Intel ma to zapisane w nazwie (np. Intel Core I3-11700 oznacza 11 generację a I3-9700 oznacza 9 generację, czyli prawie 2 lata różnicy – im wyższa generacja tym nowsza) to przy AMD Ryzen warto sprawdzić rok produkcji procesora w specyfikacji. Dla porónania procesor Intel Core I3-11 generacji będzie lepszy niż Intel Core I5-6 generacji, bo będzie je dzieliło 4-5 lat różnicy, a technologia poszła bardzo do przodu.

Pamięć RAM

Tu należy wiedzieć jedno – warto szukać laptopów z ilością 8 lub 16 GB RAM. 4GB ram powoli przestało już wystarczać do obsługi komputera, więc takich komputerów lepiej unikać. Ilość pamięci RAM odpowiada za jednoczesne działanie kilku programów. Wyobraźmy sobie, że mamy naukę zdalną, jednocześnie piszemy 2 pliki, mamy otwarte kilka stron internetowych i jeszcze musimy za chwilę udostępnić prezentację – 4GB RAM będzie o wiele za małą pamięcią do takiej ilości rzeczy. 

Dysk

Dysk to kwestia indywidualna, jednemu wystarczy 256 gb, bo używa komputera do surfowania po internecie lub napisania dokumentów, drugiemu za mało będzie 1TB danych, bo ściąga dużo filmów. Tak więc pojemność musi każdy sam oszacować, warto jedynie wiedzieć, by dyskiem systemowym był dysk SSD, czyli nowoczesny dysk cyfrowy. Stare dyski HDD dobrze sprawdzają się jedynie jako dyski zewnętrzne na pliki, lecz do działania systemu są powolne.

Oprogramowanie

O ile system Windows bardzo często jest już w zestawie (należy na to zwrócić uwagę, bo sprzedaje się również komputery bez systemu operacyjnego), to należy się również wyposażyć w oprogramowanie typu antywirus (szczególnie jeśli korzystasz z usług bankowych na komputerze) oraz pakiet Office, by móc korzystać z najpopularniejszych programów do pisania i robienia prezentacji od firmy Microsoft.

Ile to kosztuje?

Komputer klasy średniej z procesorem Intel Core I3 oraz pamięcią 8GB ram i 256 GB powierzchni dyskowej to koszt często koło 2000-2400 złotych. Wystarcza on do podstawowego użytkowania komputera, pracy i nauki. Jeśli chodzi o sprzęt dla nieco bardziej wymagających użytkowników to warto postawić na konfigurację Intel Core I5, 16 GB RAM i 500GB dysku, co możemy znaleźć w cenie około 3000 złotych, jednak przy dobrej promocji można zapłacić nieco mniej, a jeśli komputer jest dodatkowo wyposażony w aluminiową obudowę czy dodatki typu ekran dotykowy, cena może być wyższa nawet do 4-5 tysięcy (nadal mówimy o komputerach biurowych bez dodatkowej grafiki).